داستان هر چه کوتاه‌تر شود، فکر بلندتر می‌خواهد
عنوان داستان : جدایی
نویسنده داستان : محمدحسین افشاری نیا

دستان کوچکش را کنار هم قرار داد و به ناخن هایش نگاه کرد. ناخن های دست چپش کوتاه و مرتب بودند اما ناخن های دست راستش دراز بودند و کثیف.
- اینم از لباسهات. کتاب و دفترتم آماده کن تا ببرمت پیش مامانت.
ناخن گیر کوچکش را از روی میز برداشت و در کیفش گذاشت.
- من آماده ام بابا.
نقد این داستان از : احسان عباسلو
اینکه داستان مینیمال از عنوان خود هم نهایت استفاده را بکند یک نوع تکنیک و هنر مینیمال‌نویسی است، اما به هر حال توجه داشته باشید که متن نیز باید کارآیی خود را داشته باشد. اگر عنوان را از داستان‌تان بگیریم دیگر چیزی برای گفتن ندارد. هیچ نشانه‌ای که بتواند ما را به داستانی برساند در خود متن‌تان نیست.
اینکه یک دست ناخن‌های بلند و یک دست ناخن‌های کوتاه دارند شاید نشانه بی‌مبالاتی پدر باشد، اما در هر حالتی (مثلاً فراموشی یا عجله داشتن) می‌تواند پیش بیاید، در حالی که طلاقی هم اتفاق نیافتاده و نمی‌شود از آن به ایده جدایی و طلاق رسید.
پیش مادر رفتن هم ضرورتاً نشانه طلاق و جدایی نیست. مادر می‌تواند به علل مختلف خانه نباشد، برای مثال رفته باشد پرستاری از اعضای خانواده خودش.
اگر می‌خواهید اهمیت و تأثیر طلاق را در زندگی نشان دهید باید کنش مهم‌تری انتخاب می‌کردید. نگرفتن ناخن یک دست تاغثیر خیلی زیادی در خانه و خانواده ندارد. در حالت معمولی و عادی هم می‌تواند پیش بیاید. چنانچه قصد داشتید تأثیر طلاق را بر بچه نشان بدهید روی مسأله مهم‌تری فکر کنید. چیزی که دیگران بدان توجه نکرده‌اند و از آن بی‌خبرند. داستان‌هایی از این دست می‌توانند آگاهی‌دهنده و هشداردهنده باشند. خیلی‌ها هیچ گونه برداشتی از بچه‌های طلاق ندارند. داستان شما می‌تواند برخی حقایق پشت پرده‌ی این عمل را به تصویر بکشند. اما به نظر داستان شما با این انتخاب فعلی، شکست‌خورده است.
اگر هم قصد خاصی نداشته‌اید و فقط یک تصویر را خواسته‌اید نشان دهید باید بدانید که خواننده برای خود دلیل خوانش می‌خواهد. خواه ناخواه از خود خواهد پرسید که "خوب که چی؟"
متن بدون اهمیت و جذابیت، یک متن مرده است. اهمیت و جذابیت گاه در همان فرم و محتوای خود داستان هستند و گاه در سئوالی هستند که داستان در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. متن شما فاقد این دو است. شاید انتظار یک سئوال خوب را داشته باشیم اما انتخاب شما از این صحنه، ما را به سئوال خوب نمی‌رساند چرا که این صحنه در حالت معمول زندگی هم می‌تواند پیش بیاید.
اگر موضوع خاصی را در سوژه خود قرار داده‌اید صحنه‌های خاص آن را هم نشان بدهید. خاص بودن موضوع را واقعاً نشان بدهید.
حتی آن اندک تأثیری که انتظار می‌رود، در جواب کودک رنگ می‌بازد چرا که کودک نشانه‌ای از ناراحتی بروز نمی‌دهد. همه چیز دارد خیلی خوب پیش می‌رود و گویا هیچ مشکل دیگری غیر از ناخن‌ها وجود ندارد.
دوباره روی انتخاب صحنه فکر کنید. مسائل خاص بچه‌های طلاق را نشان دهید. مانند نامه دعوت جشن مدرسه در روز مادر از مادری که نیست اما برای بچه‌های دیگر هست. نبودها باید پررنگ باشند و به‌خصوص از لحاظ احساسی مشهود و بارز. پیش از نوشتن حتی اگر متنی این اندازه کوتاه باشد باید بسیار فکر کرد. داستان هر چه کوتاه‌تر شود باید بیشتر بدان فکر کرد، چرا که قرار است با کمترین کلمات حرف‌های زیادی بزنید.
موفق باشید.

منتقد : احسان عباسلو

متولد تهران فوق لیسانس ادبیات انگلیسی داور جایزه کتاب سال داور جایزه جلال داورحایزه پروین داور جایزه نقد داور کتاب فصل ...دیدگاه ها - ۳
احسان عباسلو » یکشنبه 25 فروردین 1398
منتقد داستان
سلام. یک، نشان دادن تصویر خودش هدفه نمی دونم عبارت "بی هدفی" رو از کجا درآوردید. دو، از عنوان کار کشیدید بله. من هم که همین رو گفتم. اما اضافه کردم که اگر عنوان رو بگیرن چی دارید دیگه؟ سه، تلاش تون برای کلیشه ای نبودن موفق نبوده متاسفانه. چهار، عیبی ندارد که شما چیزی را نپذیرید. این خاصیت نقده و باید هم همینطور باشد. شما مسیری را که فکر می کنید درست هست بروید. سلامت باشید.
محمدحسین افشاری نیا » یکشنبه 25 فروردین 1398
جناب عباسلو، منظورمن این بود که وقتی داستانی پیامی داره نمیشه گفت صرفا یه تصویره. بهرحال ممنونم ازلطف شما. سعی میکنم نکاتی روکه گفتید رو در داستانهای بعدی درنظربگیرم
محمدحسین افشاری نیا » شنبه 24 فروردین 1398
ممنونم جناب عباسلو. اینکه داستان شکست خورده رو بعنوان نقدشما محترم میدونم ومیپذیرم اما بااحترام بعضی از فرمایشاتون رو نمیتونم کناربیام باهاش. من از عنوان داستان کار کشیدم تا خیلی واضح پیام داستان رو برسونم، من نمیتونم بگم تا چه حد موفق بودم فقط این فرمایش شما رونمیتونم درک کنم : " اگر هم قصد خاصی نداشته‌اید و فقط یک تصویر را خواسته‌اید نشان دهید..." چرا داستانی که موضوعش تااین حد مشخصه باید به بی هدفی متهم بشه؟ درباره انتخاب صحنه بازهم بااحترام به نقدشما، تلاشم براینه که کلیشه ای ننویسم.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.