توجه به حجم داستان مینیمالعنوان داستان : خواهر

دخترک رو کرد به پدرش و گفت: بابا من داداش می خوام. چون هر وقت مامان با تو دعواش میشه میگه به داداشم میگم ها....

پدر سرش را تکان داد و مادر هیچ نگفت.

صدای پای خواهر برزگتر سکوت اتاق را شکست.
نقد این داستان از : احسان عباسلو
داستان زیبایی است. تمام شخصیت‌ها مؤثر حضور داشته‌اند و در چنین فضای کوچکی این تعداد شخصیت بیایند و همه مؤثر باشند نشان‌دهنده قوت متن و داستان است.
کلمه دخترک نشان‌دهنده کوچکی شخصیت و متناسب بودن با سئوالی است که می‌کند. خواسته دختر در عین حال چند واقعیت در مورد زندگی این خانواده را نیز نشان داده است. این که او برادر ندارد و این که پدر و مادر گاه با هم دعوا می‌کنند. سکوت پدر و مادر نیز واکنش خوبی نسبت به خواسته دخترک است که در عین نگفتن چیزی، شاید خیلی چیزها هم گفته‌اند. اما زیباتر از بقیه داستان، حضور یک خواهر است که تا اینجا کسی تصور حضور و وجودش را نمی‌کرده و به‌طور طبیعی همه فکر می‌کرده‌اند دختر تنها فرزند خانواده است. حالا آمدن خواهر نوعی طنز را هم تداعی کرده است. این که خواهر کوچک‌ترش گویی پسر و برادری را بر او ترجیح می‌دهد و حالا خواسته او باعث شده تا بیاید و ببیند ماجرا چیست. همه‌ی حضورها و کنش‌ها و واکنش‌های این متن، مؤثر و مفید هستند و چیزی اضافه نوشته نشده.
داستان را اگر در انتهای همان خواسته دخترک هم تمام کرده بودید خودش یک داستان کامل بود، اما این مشکل را داشته که شاید به لطیفه نزدیک می‌شد در حالی که داستان مینیمال یا فلش فیکشن‌ها با لطیفه فرق دارند. بماند که بخش انتهایی فعلی نیز به همان اندازه‌ی جملات اول داستان را زیبا و طنزآلود کرده است.
دو لحن رسمی برای توصیفات و متن و لحن غیررسمی برای دیالوگ داریم که خوب به کار رفته‌اند. ترجیحاً همین تکنیک برای داستان امروز بهتر است. لحن غیررسمی دیالوگ آن را باورپذیرتر می‌کند.
شکستن خطوط و مجزا کردن کنش‌های هر کدام از شخصیت‌ها باعث شده تا هر کنش بهتر به چشم بیاید اما این را هم فراموش نکنید که شکل حجمی را زیاد کرده‌اید و این با داستان مینیمال منافات دارد. با این حال از آنجا که حجم چندان هم زیاد نشده می‌شود آن را قابل قبول دانست، در عین حالی که کارکرد شکستن جملات در این داستان بهتر از نشکستن آن بوده است. فقط جهت اطلاع حواس‌تان باشد که چنین کاری شکل حجمی داستان مینیمال را زیاد می‌کند.
در مورد اسم داستان پرسیده‌اید. به نظر همین "خواهر" بسیار زیباتر است. از یک سو با دیگر اسامی که به کار برده‌اید یعنی پدر و مادر و دخترک همخوانی دارد و از سوی دیگر به دو شخصیت می‌تواند بازگردد، هم خود دخترک و هم خواهر او که در انتها وارد می‌شود. محور داستان فعلی ارتباطات (خواهر و برادری) است و نه حمایت کردن و نکردن. حمایت کردن و نکردن فرع این قضیه می‌شود. مادر اول داداش دارد و بعد حامی. ضمن آن که کلمه خواهر علت حضور شخصیت انتهایی یعنی خواهر دخترک را بسیار پررنگ‌تر می‌کند.

منتقد : احسان عباسلو

متولد تهران فوق لیسانس ادبیات انگلیسی داور جایزه کتاب سال داور جایزه جلال داورحایزه پروین داور جایزه نقد داور کتاب فصل ...دیدگاه ها - ۸
ریحانه محمدی » پنجشنبه 03 آبان 1397
عزیز به چندین نکته در خصوص داستان مینی مال اشاره کردند که خب در داستانهایی که من خودم خواندم نتوانسته بودم به آنها پی ببرم. اما شما فرمودید کتابهای زیادی چاپ شده است من خوشحال و ممنون می شوم اگر که چند مورد حتی یک یا دو مورد از آنها را معرفی کنید تا من تهیه و مطالعه کنم. من مشتاقانه منتظر معرفی کتاب از سوی شما هستم. ممنونم.
ریحانه محمدی » پنجشنبه 03 آبان 1397
با سلام و عرض ادب مجدد منظور این نیست که من اصلا هیچ کتابی مطالعه نمیکنم و الان کلا منتظرم. نه منظورم این است که کتابی که به طور خاص به داستان های مینی مال پرداخته باشد نخوانده ام. مثلا کتابی که در آن به ساختار، حجم و ... داستان مینی مال بپردازد وگرنه داستانهای کوتاه و رمان و ... مطالعه میکنم مثلا همین هفته پیش کتاب کوچکی خریدم به اسم داستانهای 55 کلمه ای. ولی در مطالعه مستقیم داستان و ... خود ادم باید به مرور کشف کند عناصر داستان مینی مال رو در همین چند داستان که من برای این سایت فرستادم استاد
احسان عباسلو » جمعه 13 مهر 1397
منتقد داستان
سلام به دوستان. متاسفانه کتاب های مفید در این زمینه نداریم. مشکل اصلی ما همین عدم تئوریزه کردن داستان نویسی است. تجربیات شخصی را معمولاً استفاده می کنیم و یا آثاری را که در زبان های دیگر می خوانیم. من کتاب ها و مقالات انگلیسی را بیشتر خوانده ام. علی ایحال خودم دارم کتابی در زمینه مینیمالیسم می نویسم که تا اینجا بالای هزار صفحه شده است. انشالله قرار است در همین امسال چاپ شود. فکر کنم جامع ترین اثر در زمینه مینیمالیسم خواهد شد.
ریحانه محمدی » دوشنبه 23 مهر 1397
سلام و عرض ادب بر استاد برزگوار. من مشتاقانه منتظر انتشار کتاب شما می مانم. انشالله هر چه زودتر چاپ بشه تا ما بتونیم ازش استفاده کنیم. متشکرم
علی معتمدی » چهارشنبه 11 مهر 1397
ریحانه عزیز، از داستان خوب شما و جناب عباسلو از نقد شما لذت بردم. من خیلی به داستان های فلش علاقه دارم. می تونم بپرسم چه کتاب یا نویسنده (هایی) رو چه فارسی چه غیر فارسی پیشنهاد می دید برای مطالعه بیشتر؟
ریحانه محمدی » دوشنبه 23 مهر 1397
سلام و عرض ادب دوست عزیز من هم همینطوری بدون مطالعه کتاب خاصی می نویسم ولی استاد فرمودند که در حال نوشتن کتابی در این خصوص هستند پس بهتر ما هم منتظر بشیم. متشکرم
علی معتمدی » چهارشنبه 02 آبان 1397
کتاب های بسیار زیادی قبلا نوشته شده. فکر نمی کنم مجبور باشید بدون مطالعه بنویسید و منتظر باشید.
ریحانه محمدی » شنبه 07 مهر 1397
سلام و هزاران سلام بر شما استاد برزگواری که با نقدهای توام با تعریف هایتان دلم می خواهد هیچ کاری نکنم پای لپ تاپ بنشینم و هر روز یک داستان بنویسم و بفرستم. امید آنکه یک روز در محضر شما بیش از اینها از علم و دانش شما بهره برده و سعه صدرتان را الگو عملی زندگیم قرار دهم. سپاس بیکران

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.